Płytki gresowe możemy użyć wewnątrz jak i na zewnątrz

Należy wiedzieć, że ten materiał świetnie nadaje się do korytarza, salonu czy tarasu, ale także właśnie jako nawierzchnia do garażu. Należy wiedzieć, że gres to odmiana ceramiki, powstająca z tak zwanej kamionki szlachetnej. Surowiec ten jest prasowany pod naciskiem 800 kg/cm2 i wypalany w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Ma nasiąkliwość około 0,5%, czyli co najmniej sześć razy lepszą od zwykłych płytek ceramicznych. Nie chłonie więc wody i niesionego przez nią brudu.

Gres to świetna opcja dla wielu rodzajów nawierzchni

Pamiętajmy o tym, że do garażu wystarczą płytki o klasie ścieralności PEI 3 i twardości na poziomie 6-7 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Będą odporne na mróz, co jest ważne w przypadku garaży nieogrzewanych. Zapomnijmy jednak o najbardziej finezyjnych typach – gresie szkliwionym lub porcelanowym. Lepszy będzie gres nieszkliwiony albo techniczny. Grunt, żeby powierzchnia płytek nie była nazbyt gładka, bowiem na takiej nietrudno o poślizg, kiedy na podłodze pojawi się woda, lub, co gorsza, olej.

Jaki rozmiar płytek gresowych wybrać?

Trzeba wiedzieć, że standardowo kafle mają format 30 x 30 cm, 60 x 60 cm lub 30 x 60 cm. Większych do garażu nie potrzeba. Lepiej nie kłaść tam płytek slim, mających grubość zaledwie 3 lub 6 mm. Mogłyby popękać pod naciskiem ciężkiego pojazdu.

Warto skorzystać z usług glazurnika

Układanie gresu to zadanie dla fachowców. Płytki klei się do czystego, zagruntowanego dzień wcześniej podłoża. Do warsztatu i kotłowni wystarczy zwykły klej do ceramiki lub gresu i klinkieru. Natomiast do garażu, w którym płytki będą poddawane większym obciążeniom, przyda się klej o większej elastyczności – taki jak do klejenia płytek na zewnątrz. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko ich pękania.

Na kafelki możemy wejść już po dwóch dniach od momentu ułożenia. Pozostaje jeszcze sprawa spoin między nimi, czyli fug. W intensywnie eksploatowanych, a więc i często czyszczonych pomieszczeniach, najrozsądniej będzie zastosować spoinowe masy epoksydowe. W garażach powinno się spoinować zaprawami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Wyspoinowana posadzka będzie gotowa do użytku najpóźniej po trzech dniach. W przypadku posadzki garażowej czas ten może wynieść od 3 do 14 dni. Wszystkie prace nie powinny zaś zająć więcej niż 9-10 dni czasu.

Płytki z gresu są łatwe w utrzymaniu czystości

  1. Nie chcemy ich zbyt często poddawać zabiegom konserwacyjnym.
  2. Chcemy mieć ładną posadzkę, dającą wrażenie schludności.
  3. Cenimy sprawdzone, tradycyjne rozwiązania.

Koszty związane z kładzeniem płytek gresowych:

  1. Płytki gresowe – 12-82 zł/cena za metr kwadratowy.
  2. Klej elastyczny do gresu – 2,4-3,16 zł/za kilogram.
  3. Zaprawa do fugowania – 6,6-28,5 zł/za kilogram.
  4. Fuga epoksydowa – 36-46 zł/za kilogram.